přejít na hlavní menu

Zástupce Studyline v Irsku, Sylva Bryjová, STUDYLINE Olomouc

O Irsku jsem si vždy myslela, že je téměř stejné jako Anglie. Na začátku září jsem díky pozvání od MEI~RELSA (Irské organizace sdružující školy zabývající se výukou angličtiny pro cizince) na Famtrip měla příležitost se do Irska podívat a porovnat jej s Anglií. Protože program měl být hodně nabitý, rozhodla jsem se využít pozvání kamaráda a pobyt prodloužím o tři dny, abych poznala Dublin a studentský život. 

V sobotu ráno jsem se společně s Peťou (kolegyní z pražské pobočky) vydala na náš Famtrip. Irsko se nám líbilo už z letadla – ne nadarmo se mu říká zelený ostrov. Po příletu jsme se tak tak stačily ubytovat a turné po školách začínalo. Za pět dní pobytu jsme stihli vidět zhruba 25 škol, takže si jistě každý dokáže představit jaký zmatek jsem ve shlédnutých školách asi mohla mít. Zvlášť když většina z nich sídlí ve starých viktoriánských budovách, na všech se vyučuje angličtina v různých formách a všichni samozřejmě tvrdí, že ta jejich je nej. Následující školy jsou ty, které mne opravdu zaujaly (tak, že jsem si okamžitě dokázala zapamatovat) a na které jsem od studentů dostala skvělé reference. 

Jsou to:


Language Learning International, Dublin
Language Learning International
 – překrásná škola v Dun Laoghaire, vzdálená cca 15 vlakem od centra Dublinu. Mile nás přivítala Italka Silvana i když LLI nebyla součástí Famtripu a přišly jsme tam jen dvě. Ochotně nám ukázala celou budou včetně úžasné kavárny. Nadchla nás barevnost této školy, protože každá učebna je vymalována v jiné barvě. Avšak její největší předností je kvalita výuky a přístup zaměstnanců. Na LLI se rozhodně nebudete nudit.

English in Dublin – viktoriánskou budovou může být podobná mnoha ostatním školám. Obrovský rozdíl je však v ceně, která je s ostatními nesrovnatelná. Rozhodně však za to nelze čekat úkor kvality. Škola má velmi spokojené studenty, kteří ji doporučují dalším.

English in Dublin English in Dublin English in Dublin

Atlantic Language Galway – jako jedna z mála je situovaná v moderní budově v centru Galway. I tato škola je rodinný podnik, provozovaný již přes 10 let. Zajímavostí je, že někteří ze zaměstnanců ve škole pracují od samého Atlantic Language Galway1Atlantic Language Galway2začátku a stále pracují se stejným nadšením. Mezi nimi i jeden Čech, který na Atlantic Language nedá dopustit. 

Galway Cultural Institute – i tato škola je v nové prostorné budově s výhledem na přístav v Galway. Najdete zde kromě velmi příjemného a zábavného personálu také terasu s již zmiňovaným výhledem a úžasnou kavárnu se zahrádkou. Galway Cultural Institute má ještě sestru – Galway Business School, na které můžete studovat obory jako Marketing&PR, Finance&Business, Hospitality Management, Psychology atd.

Galway Cultural Institute Galway Cultural Institute Atlantic Language Galway

U posledních dvou škol je již z názvu zřejmé, že byli v Galway kam jsme byli na jeden den též vysláni. Galway je nádherné městečko s neopakovatelnou atmosférou. Není tak velké jako Dublin a dýchá na Vás přátelsky tak, že se zde budete cítit jako doma. Jako ve správném Irském městě zde najdete spoustu hospůdek a již neodmyslitelných pouličních umělců. Cestou zpět do Dublinu se nám podařilo vidět kousek z překrásného irského venkova.

Program Famtripu končil středečním polednem kdy jsem se z hotelu přesunula bydlet k Honzovi a jeho spolubydlícím, také Čechům. Luxusní jídla z restaurací a hotelů (starali se o nás opravdu výtečně) vystřídalo dětské Happy Meal u McDonalds. Rozhodně mě Irsko překvapilo chutnou kuchyní. Čekala jsem rádoby jídlo jako u sousedů v Anglii - tedy nutnou dietu po celý pobyt – ale ta se bohudík či pro mě snad bohužel nekonala, a místo ní následovalo nezřízené přejídání. Opravdu ale nešlo odolat. 

Po ubytování nic bránilo tomu, abychom vyrazili vstříc novým zážitkům do středu Dublinu, který jsem zatím znala jen z autobusu. Bylo nádherné počasí, které mě mimochodem taky překvapilo. V Irsku totiž bylo tepleji než u nás doma. Naše kromě směřovaly přes krásně zelené a udržované parky na Temple Bar – centrum turistů a k řece Liffey. V Dublinu je spousta soch a jiným monumentů, takže jsme neváhali se snad u každého fotit. Vděčným objektem fotek byli i pouličním umělci a neodolatelné tradiční hospůdky, na které jsou Irové tuze pyšní. Večer samozřejmě nemohlo chybět jejich prozkoumávání a chutnání Guiness. Téměř v každé hrála živá muzika – i v Temple Bar kde začínali U2. 

Ve čtvrtek jsme se vydali na Dun Laoghaire. Počasí nám opravdu přálo a já litovala, že jsem si místo teplých svetrů raději nevzala letní boty. Odpoledne jsme strávili u přístavu opalováním, ležením v trávě a procházením. Tady chci zůstat, říkala jsem si vědoma toho, že mi už zbývá jen poslední den, který jako správná ženská strávím nakupováním v centru Dublinu a focením toho co jsem dosud nestihla.

Dublin Noční Dublin Pobřeží v Dublinu

Jak na mě pobyt v Irsku zapůsobil? Irsko je jiné než Anglie – takové lepší a hezčí. Irové jsou přátelští a ohromně zábavní. Zábavu, Guiness a ty své hospůdky milují nade vše. Určitě Vás vřele přijmou a i s počasím to není tak strašné jak se říká. Irsko rozhodně stojí za to navštívit, nikdy jsem neviděla hezčí (a zelenější J ) zemi. Pokud možno jeďte na co nejdelší dobu, abyste stihli procestovat celou zemi a vidět kromě Dublinu i města jako Galway, Cork a Limerick a také úžasný venkov, jaký neuvidíte nikde jinde.

ulice v Corku Cork Cork

Irská hospůdka Cork Katedrála v Corku

© 1999 - 2025 STUDYLINE s.r.o.