Studium v Irsku
Pokud toužíte poznat zemi plnou krásné zelené přírody, zemi se spoustou domků s doškovými střechami, a hospůdek oplývajících hudbou, humorem a poezií, je pro Vás Irsko to pravé.
Právě tyto, ale i jiné důvody mě vedly k tomu, že jsem zatoužila tuto zemi opravdu poznat. Jelikož v České republice studuji a zároveň pracuji, nemohla jsem si dovolit odjet na delší dobu, ale alespoň o měsíčním pobytu jsem snila.
Do práce nám přišla pozvánka na pětidenni mezinárodní workshop FAM Trip Ireland, organizovaný společností MEI-RELSA. Byla to akce konaná začátkem září letošního roku, jejíž součástí byla návštěva jazykových škol v Dublinu a několika větších irských městech.
Jeden z dalších důvodů, proč jsem chtěla odjet do Irska bylo studium angličtiny. Shodou náhod vše dopadlo tak, že na Workshop jsem jela já s mojí kolegyní a poté jsem v Dublinu zůstala ještě další tři týdny na studium angličtiny. A to na škole, se kterou spolupracujeme.
Můj první školní den začal testem, podle něhož mě zařadili do jazykové skupiny. Když jsem vešla ráno do třídy, byli tam jen tři studenti a učitel. Říkala jsem si v duchu, jak to bude skvělé učit se anglicky v takovém počtu, ale během dopoledne přicházeli další a další studenti, takže nás tam nakonec bylo, a v takovém počtu po dobu mého studia většinou zůstalo, 12. Školu jsem navštěvovala každý den dopoledne a dvakrát týdně ještě odpoledne.
Bydlela jsem v rodině u starší paní asi 30 minut jízdy autobusem do centra a 45 minut do školy. Byla to milá paní, která docela dobře vařila, ale abych pravdu řekla, tak ta irská strava za nic moc nestála. Zato irské pivo Guiness a irský Beyleys, na které jsem často chodívala s kamarády do místních hospůdek, stály opravdu za to a chutnaly výborně. Irové jsou známí tím, že opravdu mají rádi alkohol a také si jej ve velké míře dopřávají. Myslím ale, že my Češi nemáme k Irům v tomto případě moc daleko.
Do domu, ke starší paní, u níž jsem bydlela, přijela na 14 dní studovat dívka ze Španělska. Tak mi v domečku po dva týdny bylo veseleji. S touto slečnou, ale i jinými kamarády, jsem často jezdívala na výlety jak do blízkého okolí Dublinu, kde jsme navštívili několik malebných rybářských vesniček na pobřeží Irského moře s krásnými jachtami, hospůdkami a golfovými hřišti s výhledem na moře, tak i na západní pobřeží Atlantského oceánu. Na západ Irska, do oblasti městečka Galway jsme podnikli výlet na celý víkend. Zde jsme ochutnali proslulé Fish & Chips, navštívili klub ze 17. století a podnikli nedělní výlet za krásami irské přírody. Několik hradů na místních kopcích a jezerech, kamenné památky ze středověku, louky a kopce poseté ovcemi a krávami, a především obrovské 200 metrů vysoké a 8 kilometrů táhnoucí se mořské útesy mě po dlouhou dobu ponechaly v úžasu. Irsko nabízí nesčetné množství přírodních krás a památek, ale to by člověk v této zemi, ale i v kterékoliv jiné, musel zůstat podstatně déle, aby všechny tyto krásy měl možnost zhlédnout.
Ve škole jsem se za ty tři týdny podstatně dost naučila. Výuka byla hlavně o komunikaci a slovní zásobě. Velkou zkušeností pro mě bylo setkat se s lidmi různých národností z téměř celého světa např.: ze Španělska, Brazílie, Mexika, Jihoafrické republiky, Číny, Korei či Filipín. Mezi těmito lidmi jsem si našla spoustu přátel a doufám, že budu mít někdy příležitost navštívit je v jejich rodné zemi.
Měsíční pobyt v Irsku pro mě byl krátkou, ale cennou a velmi hezkou zkušeností a moc se těším na to, kam má cesta povede příště….