přejít na hlavní menu

Jak se stát pracujícím studentem v Austrálii, Dana Halouzková STUDYLINE

Zdravím Vás opět z našeho deníku studenta v Austrálii. Minule jsme si řekli, jaké strasti a slasti studenty čekají bezprostředně po příletu.

Dnes bych se ráda věnovala náležitostem, které je třeba podstoupit před tím, než budete moci legálně nastoupit do práce. Hned z počátku bych ráda poznamenala, že veškerý servis klientům STUDYLINE poskytne naše partnerská agentura AEC přímo v srdci Sydney, kde se Vám budou věnovat pilní pracovníci v čele s Romanem, Milenou, ale i Tomášem a Patricií.

kancelář

… no není to fešák?...

Takže, abychom se dostali k jádru věci…co vše vás musíte vyřídit:

  1. Řádně se zapsat na školu

  2. Zjistit, zda vás škola zaregistrovala na DIMIA

  3. Požádat o vystavení pracovního povolení na základě řádného nastoupení studia

  4. Požádat o Tax File Number

  5. Sepsat vlastní CV

  6. Založit si bankovní účet

Pojďme nyní výše zmíněné body blíže rozebrat, abyste pochopili, proč jsou pro studenta v Austrálii natolik důležité…

  1. Řádně se zapsat na školu

    Pro studenta je velice důležité nastoupit studium v řádný termín, tzv. uvítací den, jehož datum a přesný čas zahájení Vám bude sdělen před odjezdem. Nastoupení studia je vlastně prvním impulsem pro veškeré další body. Studium je velmi důležitou součástí vašeho víza, proto nezapomeňte dodržovat 80 % docházku.

  2. Zjistit, zda vás škola zaregistrovala na DIMIA

    Je dobré si na recepci školy zjistit, zda vás škola zaregistrovala, či za jak dlouho vás zaregistruje na DIMIA. Pokud tak škola neučiní, nemůže Vám být vydáno Permission to work a navíc si o něj budete muset žádat osobně namísto jednoduché elektronické žádosti, kterou vám pomohou vyplnit v AEC. Celý proces trvá v kanceláři AEC pár minut.

  3. Požádat o vystavení pracovního povolení na základě řádného nastoupení studia

    Nejjednodušší je žádat o pracovní povolení elektronickou formou. Poplatek činí 55,- AUD. Po zadání žádosti si můžete na DIMIA vyzvednout novou vízovou nálepku, tentokráte s poznámkou, že máte povoleno pracovat 20 hodin týdně.

  4. Požádat o Tax File Number

    Žádost o Tax File Number je bezplatná a opět Vám s ní pomohou v AEC. Vyrozumění a samotné Tax File Number obdrží student na poštovní adresu většinou do týdne. Tax File Number je velice potřebné k tomu, abyste mohli uzavřít pracovní poměr.

  5. Sepsat vlastní CV

    CV, neboli profesní životopis po vás bude chtít každý zaměstnavatel. Doporučuji jej psát strukturovaně a snažit se co nejlépe vynachválit. Dokonce, ač to není v české povaze, se trochu přecenit. Jistojistě vám to pomůže k lepšímu místečku. Velmi doporučuji s sebou do Austrálie vzít alespoň 4 pasové fotografie, budou se vám k některým žádostem o práci hodit.

  6. Založit si bankovní účet

    Studentský bankovní účet si můžete založit ihned po příjezdu. Nemusíte platit žádné zřizovací poplatky a vedení účtu je též zdarma. Je jen na vás jakou si vyberete banku. K účtu obdržíte bankovní kartu a šeky. Jen pozor na fakt, že na studentský účet by vám nemělo přicházet víc peněz než za 20 hodin práce, což je oficiální limit DIMIA.

  7. Certifikát RSA

    Responsible Certificate of Alcohol je jednodenní kurz, který je potřeba pro práci číšníka, barmana, servírky. Můžete ho absolvovat v různé termíny u různých agentur za odlišné poplatky. Upozorňujeme ale, že běžná cena certifikátu se pohybuje kolem 80,- AUD. Seznam agentur, které kurz poskytují vám předá Roman v AEC.

Tak to je pro dnešek vše. Příště vám povykládám něco o studiu, práci a cestování v Austrálii.

Ahoj

Dana

© 1999 - 2025 STUDYLINE s.r.o.