Studium odborného kurzu a práce v Austrálii, Dana Halouzková STUDYLINE
Opět Vás zdravím z našeho deníku studenta v Austrálii. Dnes Vám přiblížím detaily ohledně studia a práce v Austrálii. Studium a práce jsou každodenní náplní studentského života v Austrálii. Proto by jste měli být opatrní při výběru správného kurzu. Pracovníci všech poboček STUDYLINE Vám samozřejmě rádi poradí a ten správný kurz “na míru” vám pomohou vybrat.
Prakticky se studium v Austrálii může ubírat dvěma směry. Před tím, než začnete vyřizovat veškeré náležitosti, musíte si určit cíl Vašeho pobytu.
Pokud odjedete do Austrálie s touhou se co nejvíce naučit a naplno se věnovat studiu, doporučili bychom Vám zvolit buď studium na TAFE institutu či přímo na univerzitě. Výhodou těchto institucí je vysoká úroveň výuky a vysoké procentu Australanů.
Zvolíte-li variantu studia levnějšího, můžete se zapsat na soukromé “Colleges”, jejichž výhodou je sice již dříve zmíněná nižší cena, ale znalosti, které na těchto školách získáte, rozhodně nedosahují úrovně vysokoškolského vzdělání. Pokud se zapíšete na nižší certifikáty (Certificate II), získáte základní znalosti v určitém oboru. V případě, že pohlížíte na vyšší cíle a zvolíte certifikáty vyšší (Certificate III, IV, Diploma nebo Advanced Diploma), Vaše znalosti se jistě mnohem více prohloubí a vy ukončíte studium jako odborníci v určité oblasti. Jen pro srovnání, po dokončení Diploma se můžete považovat za absolventa programu, který zhruba odpovídá vystudování VOŠ v České republice.
Během mého pobytu v Austrálii jsem měla tu čest studovat na Kent Institute. Škole, která nabízí studium odborných kurzů, a to převážně se zaměřením Business a Information Technology.
Musím přiznat, že studium informačních technologií mě jako běžného uživatele PC neohromilo, ale pro ty, kteří zatím neměli příležitost se s počítačem poprat, by mohlo být studium Information Technology ta správná volba. Velmi důležitý je fakt, že studium vyšších certifikátů je mnohem zajímavější. Můžete se specializovat na různé obory jako je: hardware, programming, networking, web design atd. Studium vyšších certifikátů se pro vás stane mnohem přínosnějším.
Při výběru kurzu je důležité brát v potaz následující:
- Délka, zaměření kurzu
- Zda škola nabízí možnost studia ráno, odpoledne či večer – z vlastní zkušenosti mohu říci, že forma studia na Kent Institute byla velmi flexibilní. Každý term si student zvolí vedle stanovených přednášek také hodiny samostudia podle toho, aby mu čas studia vyhovoval, popřípadě jej mohl skloubit s prací
- Náplň kurzů – jaké předměty škola nabízí. Je dobré předem znát oblasti, ve kterých se budete vzdělávat
- Kvalifikace učitelů
A jak vypadá studijní týden v Austrálii? Do školy docházíte většinou na devátou hodinu a jak již bylo řečeno, měli byste tu strávit 20 hodin týdně. Na Kent Institute vypadal týdenní rozvrh následovně. Studenti musí povinně docházet 2 dny předem stanovené na tzv. lectures, kde se probírá dané učivo a poté tráví asi 8 hodin povinným samostudiem, které probíhá v počítačové učebně. Tam se věnujete studiu toho, co vás v kurzu nejvíce zajímalo. Pokud máte štěstí, je možné si rozvrh naplánovat na 2 dny, kdy musíte být ve škole od 9:00 do 17:00. Zbytek týdne můžete mít volno na jakékoli další aktivity či na práci.
Součástí studia je samozřejmě i dosahování studijních výsledků, tedy složení zkoušek. Na Kent Institute se zkouška skládá vždy po absolvování předmětu, jehož výuka obvykle trvá 4 týdny (některé předměty trvají i týdnů 8). Všechny zkoušky se skládají písemně, většinou formu "multiple choices", tedy testů kde volíte správné odpovědi z nabízených možností. A pokud test neuděláte, nic se neděje - máte ještě dvě opravné možnosti. A za dobu mého studia jsem nezažila nikoho, kdo by zkoušku neudělal, takže se opravdu nemusíte bát.
Jednotlivé předměty na sebe volně navazují a pro zápis na určitý předmět většinou musíte mít absolvovány předměty "nižší kategorie". Rozvrh pro jednotlivé obory je tak poměrně jasně daný a volbu předmětů můžete ovlivnit nejlépe vhodnou volbou kurzu (respektive zaměření). Na studiu odborných kurzů je však velice sympatické poměrně velké množství prázdnin. Vedle hlavních letních prázdnin, které jsou na Kent Institute 6 týdenní, je ještě vždy po dvou až třech měsících studia 14 dní volna. Z 52 kalendářních týdnů tak obvykle máte 12 týdnů prázdnin.
Jak jsem již dříve předeslala, práce je nedílnou součástí studenta v Austrálii. Já jsem patřila mezi šťastlivce, kterým se povedlo najít práci hned druhý týden, a to u Captain Cook Cruises, společnosti, která pořádá vyjížďky po Sydney Harbour. Pracovala jsem zde jako servírka a kromě faktu, že jsem v jejich uniformě vypadala jako tučňák, se mi ta práce vcelku líbila. Ani na výši výplaty jsem si nemohla stěžovat. Moje hodinová mzda 17,- AUD na hodinu se dokonce zvyšovala o sobotách o 25 % a o nedělích o 50 %.
Celkově jsem pracovala zhruba 20 hodin týdně a mohu říct, že peníze, které jsem si vydělala mi stačily na pokrytí životních nákladů. Také nemohu zapomenout poznamenat, že jsem u “Cooka” potkala spoustu Čechů a Slováků.
Existují různé cesty, jak si hledat zaměstnání. Můžete hledat práci prostřednictvím médií, doporučení a také osobními dotazy v restauracích a kavárnách. Na závěr je nutné poznamenat, že AEC vám bude asistovat s hledáním zaměstnání. Nezapomeňte si s sebou vzít CV!!! Hodně štěstí Vám všem přeje Dana.