Rady a tipy jak si užít jazykový pobyt v zahraničí
Výběrem země a školy nic nekončí. Vše naopak začíná. Chystáte-li se i vy do zahraničí na jazykový pobyt, určitě vás zajímá, jak probíhají první dny a týdny. „Zvládnu to?“ je nejčastější otázka, která se studentům honí hlavou. Zvládnete, je odpověď těch, kteří studenty do zahraničí vysílají.
Dvě třetiny. Takové je zastoupení těch, kteří jazykový kurz v zahraničí absolvují kvůli zaměstnání. Ať už stávajícímu, nebo budoucímu. 16 % studentů vyráží na zahraniční jazykový kurz proto, že chtějí v cizině později studovat školu. Ať už jsou jejich důvody jakékoli, většinu z nich spojuje jedno – obavy a nejistota z nového začátku.
„Pokud je ale příprava z vaší strany i ze strany agentury poctivá a kvalitní, není se čeho bát,“ říkají odborníci z agentury STUDYLINE, která do zahraničí vyslala už tisíce českých studentů. „Kvalitní agentura se o vás postará nejen před odletem, ale podá vám pomocnou ruku i přímo na místě.“
Popisek ke grafu: Nejčastější motivací pro cestu do zahraničí je práce, ať už aktuální, nebo budoucí.
Co si pohlídat před odjezdem do zahraničí?
Štěstí přeje připraveným. A platí to i pro jazykový pobyt v zahraničí. Nepodceňte přípravu a nenechávejte nic na poslední chvíli. Na co nezapomenout?
- Ubytování
8 z 10 českých studentů dává přednost hostitelské rodině před studentskými rezidencemi. Důvody? Lepší cena, stravování v ceně a komunikace s rodilými mluvčími. V rezidenci ale je vyšší míra nezávislosti. Roli hraje i vzdálenost ubytování od školy.
TIP Studyline: Chystáte-li se do zahraničí na delší dobu, zajistěte si ubytování jen na první měsíc a pak hledejte podnájem na osvědčených webech: www.couchsurfing.org, www.gumtree.com, www.craigslist.org, nebo www.hostelworld.com.
- Doprava
Zvažte nejen ekonomické aspekty cesty (jednosměrná versus zpáteční letenka), ale i komfort na cestě. S autobusem sice ušetříte, ale vystupovat z něj rozlámaný po 15 hodinách cesty není žádný med.
- Letištní transfery
Zjistěte si, jak se po příletu dostanete z letiště do místa ubytování. Pokud si na to netroufáte sami, zajistěte si letištní transfery z letiště do ubytování a opačně při odletu.
- Cestovní pojištění
Před cestou uzavřete cestovní pojištění. Ideálně i s pojištěním storna pobytu, zavazadel a odpovědnosti za škodu.
- Praktické věci, které oceníte
Hodit se vám bude mezinárodní platební karta, hotovost v příslušné měně, mezinárodní řidičský průkaz, pasové fotografie, základní léky, adaptér zásuvky, mobilní telefon fungující na provozní frekvenci země, do které jedete, a dárek pro hostitelskou rodinu.
Na co si dát pozor první den ve škole?
Na místo obvykle přijedete o víkendu před nástupem do jazykové školy. Kurzy obvykle začínají v pondělí, přesné datum a čas najdete na potvrzení přijetí ke studiu. Hned první den vás čeká vstupní jazykový test a následně zařazení do skupiny podle úrovně.
Úroveň |
Popis znalostí |
A1 |
Začátečníci, kteří dokážou vést jednoduchou konverzaci na témata týkající se jeho a okolí. |
A2 |
Studenti na této úrovni se umí zorientovat v jednoduchém textu, napsat dopis, jednoduše konverzovat a používat minulý čas. |
B1 |
Dorozumí se v běžných situacích, jsou schopni diskutovat na témata jim známá a používat podmiňovací způsob. |
B2 |
Rozumí psanému textu a mluvenému slovu na běžná témata a jsou schopní konverzovat s rodilým mluvčím na známé téma. |
C1 |
Pohotově a podrobně hovoří na jakákoliv témata, dokážou zpracovávat informace i z rádia a televize. |
C2 |
Rozumí rodilému mluvčímu i odborným textům a v hovoru rozlišují drobné významové odstíny a zároveň používat idiomy. |
Popisek tabulky: Takto vypadá stupnice Rady Evropy, podle které se dnes nejčastěji určuje pokročilost studentů.
Školy mají úrovně uspořádané obvykle do 4 - 7 stupňů. Nebude-li vám úroveň vaší skupiny vyhovovat, můžete se nechat přeřadit. Kurzy nejčastěji probíhají dopoledne, 4 až 6 lekcí denně. Intenzívní kurzy pak probíhají i odpoledne. Některé školy nabízejí i večerní výuku.
TIP Studyline: Otestujte si jazykovou úroveň v našem online testu.
Jak probíhá samotný kurz?
Obecné jazykové kurzy (kupříkladu General English) začínají obvykle v pondělí, nováček „naskakuje“ do rozjetého vlaku a složení třídy se mění každý týden. Přípravné kurzy naopak začínají jen několikrát do roka, složení je stálé a lekce na sebe navazují.
Nicméně všechny typy jazykových kurzů jsou vedené interaktivně. Studenti hrají hry, komunikují mezi sebou, což odbourává počáteční stud, kterým studenti často trpí. Na konci studia obvykle studenti obdrží certifikát.
Jak naložit s volným časem mimo školu?
Zorganizovat si ho můžete sami, nicméně cenově i časově výhodnější bývají aktivity pořádané přímo školou. Na školní nástěnce najdete kalendář s přehledem aktivit, který zahrnuje výlety po okolí, sportovní akce, ale třeba i filmové večery.
Některé aktivity jsou zdarma, jiné za stanovený poplatek. U kurzů pro děti a mládež je veškerý program, včetně celodenních výletů a exkurzí, již zahrnut v ceně a účast na těchto aktivitách je povinná.
Jak na případné problémy v zahraničí?
Za průběh jazykového pobytu a také za kvalitu ubytování odpovídá zahraniční jazyková škola. Dojde-li během pobytu k problémům, nejrychlejší je řešit vše přímo se školou. S vyjasněním situace ale pomůže i naše agentura.
Nenašli jste v článku všechno, co vás zajímá ohledně jazykových pobytů v zahraničí? Obraťte se na -STUDYLINE - oveřenou agenturu. Postaráme se o vás před cestou, ale i přímo na místě v zahraničí.