přejít na hlavní menu

Jak se pracuje českým studentům v USA, MF Dnes

2004-10-21

“Letní brigáda v USA se pro současnou studentskou generaci stala něčím stejně obvyklým, jako byly chmelové brigády pro předlistopadové vysokoškoláky. V loni do Ameriky na program Work and Travel vyrazilo na čtyři tisíce mladých Čechů.

Program Work and Travel (WAT) nabízí studentům jedinečnou příležitost čtyři měsíce v USA pracovat a poté měsíc cestovat. Organizují ho americké společnosti Council Exchange, Intrax Work/Travel a další pro vysokoškoláky z celého světa. V České republice WAT nabízejí studentské agentury.

Program WAT nabízí dvě možnosti. V první variantě si práci hledáte sami, kontaktujete sami potenciální zaměstnavatele. Ve druhé variantě Vám práci hledá americký organizátor. Druhá možnost výběru je o trošku dražší, ale zase máte větší pracovní jistotu. Stačí jen přijít, zaregistrovat se a úspěšně projít pohovorem na americké ambasádě. Program podléhá přísným pravidlům a imigračním zákonům. Formuláře potřebné pro vystavení víz J1, mohou v USA vystavovat jen vládou licencované agentury. Předpokladem pro úspěšné obdržení J1 víza na program WAT je dobrá znalost angličtiny a doložení, že jste studentem vysoké či vyšší odborné školy a máte alespoň před sebou ještě jeden semestr studia. Znamená to tedy, že nemůžete být začínajícími studenty prvních a končícími studenty posledních ročníků školy. Programu se můžete zúčastnit , i když jedete podruhé.

Přestože počáteční náklady jsou pro studenty dosti vysoké, vložené peníze se však většině účastníků vrátí. Plat se pohybuje mezi šesti až deseti dolary za hodinu, výplata je většinou jedenkrát týdně ve formě šeku. V jednom zaměstnání můžete pracovat jen 40 hodin týdně, protože Váš zaměstnavatel by musel za přesčasy vyplácet o 50 procent více. Naštěstí pracovní víza J1 neomezují počet zaměstnavatelů ani počet odpracovaných hodin. Najít si druhé či třetí zaměstnání pro Vás nebude žádný problém. Ten, kdo je aktivní a pracuje od rána do večera, si nakonec může přivézt i několikanásobek počátečních nákladů.

Do USA přicházejí každé léto studenti z východoevropských zemí jako z Bulharska, Polska, Rumunska či Ruska, kteří ovládnou po dobu prázdnin kuchyně rychlého občerstvení, obsadí místa pokojských v hotelech a motelech v turistických letoviscích a jako číšníci vybírají dýška od movitých zákazníků. O program WAT je mezi vysokoškoláky z postkomunistických zemí mimořádný zájem. Na rozdíl od zbytku světa. Studenti všeobecně většinou vykonávají nekvalifikované práce v hotelích, restauracích, klubech, půjčovnách, v zemědělství, národních parcích a zábavných či vodních parcích na pozicích plavčíků, kde můžete spojit příjemné s užitečným a za koupání a opalování dostat ještě zaplaceno. Nejvýhodnější pozicí je místo číšníka v restauraci u pláže nebo ve středu města. Hodinový plat se sice pohybuje kolem dvou dolarů, ale vrchní si smí ponechat spropitné, které většinou tvoří deset procent z objednaného menu. Pak není ani třeba unavovat se v méně výnosných zaměstnáních. Na J1 vízum sice máte výplatu vždy zkrácenou o federální a státní daně, ale o navrácení daní si můžete zpětně po návratu do ČR zažádat. Nemá cenu pokoušet se pracovat na turistické vízum, protože můžete být neslavně deportováni ze země a dostat doživotní zákaz vstupu na území Spojených států. Nemá cenu riskovat.

Zabezpečení ubytování není součástí programu. Jen někteří zaměstnavatelé nabízejí svým zaměstnancům ubytování. Proto bude dobré, abyste si ještě před příletem do USA rezervovali ubytování alespoň na několik prvních dnů, např. v studentské ubytovně – hostelu.

Češi z řad východoevropanů dost vybočují. Zatímco ostatní se během pobytu snaží nashromáždit co nejvíc dolarů či výhodně nakoupit oblečení a elektroniku a po skončení práce hned odjíždějí domů, čeští studenti jako jediní ve velkém využívají i druhou část programu, která účastníkům dává možnost měsíc cestovat po USA. Co se týče cestování autobusem, nejvíce využívaným dopravcem je Greyhound, se kterým se dostanete všude po celé Americe. Můžete také cestovat vlakem na Rail Pass, který má platnost 15 nebo 30 dní. Půjčení automobilu, bude pro Vás dobrodruzi, co toužíte procestovat USA na vlastní pěst, ještě lákavější. Vyjde Vás podstatně levněji, když vezmete v úvahu, že se složíte na cestu s pár dalšími studenty.

Přes těžké začátky, kdy by každý nejraději odjel ihned domů, protože se cítí, že to nezvládne, si člověk nakonec zvykne, přizpůsobí se, získá spoustu nových kamarádů, pozná americkou kulturu a hlavně cenné zkušenosti a nezávislost”.

Zdroj: MF Dnes

© 1999 - 2025 STUDYLINE s.r.o.