Ausmánie, Dana Halouzková, STUDYLINE Olomouc
Po měsíci pobytu v Austrálii, konkrétně v Sydney, se mi konečně podařilo zasednout za počítač a sepsat pár řádek o tom, jak to tu skutečně vypadá.
Nikomu nedoporučujni soudit hned po prvním týdnu pobytu, hlavně proto, že časový posun Vám skutečně hne žlučí. Já osobně jsem trpěla celý první týden nespavostí. Proto všem doporučuji, i když nejste příznivci léků, přibalte si s sebou něco na spaní, ať nemusíte stejně jako já trávit první noci v cizině za počítačem nebo na balkóně, likvidováním nikotinových zásob, které zakoupíte v Duty Free na letišti. (Kuřákům rozhodně doporučuji zakoupit alespoň jeden karton cigaret v bezcelní zóně, tady jsou totiž cigarety dost drahé – cca. 10 AUD).
Ale teď bych se ráda vrátila k tomu, jak to tu skutečně probíhá po tom, co vystoupíte z letadla. Dooručuji všem, kdo vycestují do Austrálie, aby si objednali Airport Pickup ( AEC nabízí tuto sužbu za 55,- AUD). Nedovedete si totiž představit, jak moc jste po zhruba dvacetihodinovm letu unaveni. Poku budete cestovat z letiště vlakem, zaplatíte minimálně 10,- AUD za lístek a budete se muset, se všemi těmi zavazadly, vyznat v tak jinak složitém dopravním systému Sydney.
Jakmile se dostanete do ubytování, tedy pokud jej máte předem objednané, nedoporučuji, abyste šli ihned spát. Pokuste se vydržet alespoň do jedenácti hodin a spěte pouze zhruba 8 - 10 hodin. Jinak se Vám nepodaří se sžít s novým časem. Takhle kupříkladu vypadá náš pokoj a obývák ( omlouváme se za nepořádek).
Doporučila bych všem, kteří se vydají do Sydney studovat, aby přiletěli nejméně o dva dny dříve, před zahájením školy. Budete se muset trochu klimatizovat, najít školu, kam v pondělí nastupíte, shlédnout City a zjistit, jakým způsobem budete následující dobu po Sydney cestovat. Většinou se budete do centra, kde školy mají své výukové prostory, přepravovat vlakem.
První den ve škole je dnem orientačním, kde se seznámíte s učitelem, rozvrhem a podmínkami studia. Nezapomeňte, že musíte dodržovat 80 % docházku, jinak budete mít vážné problémy s ambasádou.
Tímto bych chtěla ukončit první část našeho deníku ze života studenta v Austrálii. Příště se budu věnovat veškerým náležitostem, které student po příjezdu musí vyřídit a co vše musí podstoupit pro to, aby získal pracovní povolení, Tax File Number a další.